poniedziałek, 5 sierpnia 2019

Szkoła gotowania #3: Dlaczego warto kupić automat do pieczenia chleba?

Jego nazwa sugeruje, że służy jedynie do wypieku chleba. Niech Cię to nie zmyli! Ja bez tego urządzenia nie wyobrażam sobie już swojej kuchni. Użytkuję go od ponad 2 lat i zebrane przez ten czas doświadczenie chciałabym Ci przekazać w tym wpisie.

Odwlekałam zakup automatu przez pół roku, jak nie rok, bo nie byłam pewna czy będę z niego korzystać. Tak jak i Ty myślałam, że służy on jedynie do wypieku chleba. Zdecydowałam się na ten krok, gdyż chciałam nauczyć się, a jednocześnie ułatwić sobie wypiek domowego pieczywa. Im dłużej go używałam, tym bardziej upewniałam się o jego zaletach i poznawałam jego nowe funkcje, które są bardzo przydatne.


Ten pomocnik kuchenny wyrobi za Ciebie każde ciasto, które musiałbyś zagniatać ręcznie. Przygotujesz w nim w chleb, ale także ciasto na pizzę, chałkę czy pierogi. Mój automat ma nawet program do konfitur, dzięki czemu nie muszę ich dusić w garnku. Jeżeli robisz w domu dżemy to wiesz, ile wymaga to wysiłku - owoce w trakcie duszenia trzeba mieszać, aby się nie przypaliły.

Od teraz wyrobienie ciasta drożdżowego to prawdziwa przyjemność. Wszystkie składniki umieszczam w formie automatu i wybieram odpowiedni program. To urządzenie wykonuje za mnie wszystkie czynności takie jak zagniatanie ciasta czy podgrzewanie mleka lub wody, wyrastanie ciasta oraz jego pieczenie.  Początkowo swoje chleby piekłam w automacie, ale teraz wolę upiec je w piekarniku i nadać pieczywu taki kształt, jaki chcę.  Mimo wszystko wyrabianie ciasta w automacie pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Niech nie przeraża Cię czas przygotowania ciasta w instrukcji automatu (np. 3h). W tym czasie tak naprawdę możesz zająć się zupełnie innymi rzeczami.

Na różnych forach internetowych można spotkać opinię dotyczącą sporych kosztów za prąd pobierany przez automat. Jestem innego zdania. Nie zauważyłam, aby moje rachunki znacząco wzrosły odkąd używam automatu do chleba. Poza tym dobry chleb z piekarni też swoje kosztuje. Jeżeli jesteś na diecie bezglutenowej powinieneś zauważyć, że domowe pieczywo bezglutenowe z automatu jest znacznie tańsze od pieczywa ze sklepu (nie wspominając już o jego składzie).

Automaty do wypieku chleba dostępne na rynku różnią się między sobą liczbą dostępnych programów oraz innymi parametrami.  Na co zwrócić uwagę przy wyborze automatu do pieczenia chleba?
  • Zwróć uwagę na moc urządzenia - mają spory rozstrzał od ok.500W do ok. 1600W. Mój ma 850W, co jest optymalne dla urządzenia, by radziło sobie z wyrobieniem ciasta i jego upieczeniem, nawet w przypadku użycia ciężkich mąk. Wybierajcie modele powyżej 750W. 
  • Dostępne są modele z obudową plastikową, jak i metalową. Wg mnie nie ma to większej różnicy. Metalowa obudowa jest trwalsza. Ja mam ten z plastikową obudową i po dwóch latach użytkowania nie widzę by była zniszczona. Nie przepłacałabym. Modele plastikowe są tańsze.
  • Automaty posiadają jedno lub dwa mieszadła. Polecam poszukać automatu z dwoma mieszadłami. Automat łatwiej poradzi sobie z wyrobieniem ciasta.
  • Automaty posiadają różną wielkość formy do wypieku chleba - im większa tym większy chleb w nim zrobisz. Wiąże się to także z gabarytami urządzenia.
  • Zwróć uwagę jakie programy są Ci potrzebne. Mój ma ich 12 (widoczne na zdjęciu), w tym program do wypieku chleba bezglutenowego. Tak naprawdę używam 4 programów (na ciasto zagniatane, ciasto razowe, konfitury oraz makaron). W tym ostatnim trybie nie robię wbrew pozorom ciasta na makaron. Trwa on 15 minut i doskonale radzi sobie z wyrobieniem ciasta np. na pierogi. W zasadzie najczęściej używam funkcji ciasto zagniatane do wyrabiania wszelkich ciast drożdżowych np. na pizzę, chałkę.
  • Do automatu zazwyczaj dołączona jest książeczka z przepisami do wykorzystania na różnych programach urządzenia. Nigdy nie korzystam z tych dodatków, ale mogą być pomocne dla osób początkujących.
  • Jeżeli masz dużą rodzinę może przydać Ci się funkcja wyboru wielkości bochenka. W moim można upiec chleb o wadze 750g, 1000g i 1250g. Forma z automatu wg mnie jest za mała do wypieku chleba powyżej 1kg. Tutaj zalecam pieczenie w piekarniku wyrobionego ciasta.
  • Większość automatów ma do wyboru stopień wypieczenia pieczywa.
  • Funkcja opóźnionego startu - ja z niej nie korzystam, ale większość automatów już ją posiada. Nie sprawdzisz wtedy konsystencji ciasta. Do wypieku ciasta niekiedy używasz składników, które mogą się zepsuć (mleko, jajka), jeżeli będą stały kilka godzin w temperaturze pokojowej. Znam osoby, które są jej zwolennikami. Nastawiają składniki przed snem, a rano po przebudzeniu cieszą się zapachem świeżego chleba.
  • Jeżeli chleb po wypieczeniu nie zostanie wyciągnięty w ciągu około 15 minut robi się wilgotny od pary.
  • Automaty są wyposażone w sygnały dźwiękowe. Uważam, że lepsze są te głośniejsze - wtedy na pewno usłyszysz, kiedy dodać ziarna lub wyjąć chleb. Jest to bardzo ważne ponieważ zwykle nie pilnuje się automatu.
  • Mieszadła w automacie, znajdujące się na dole formy powodują, że pieczywo po upieczeniu posiada dziury na spodzie. Pieczenie w piekarniku to eliminuje. To jedna z wad automatu. Trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić. W większości modeli mieszadła możesz wyjąć przed pieczeniem (sygnał dźwiękowy), ale mimo wszystko mniejsze lub większe dziury w pieczywie pozostaną.
  • Urządzenie zajmuje trochę miejsca, więc warto znaleźć dla niego stałe miejsce w swojej kuchni.
  • Koszt urządzenia to 200-650 zł. Kupisz je w sklepach oferujących AGD, a także w Lidlu. 

Sam automat to za mało, aby chleb wyszedł perfekcyjny. Potrzebny jest do tego przede wszystkim dobry przepis. Daj sobie czas i po prostu próbuj różnych receptur. Ze swojej strony mogę dać Ci kilka wskazówek.
Co zrobić, aby mieć perfekcyjny chleb z automatu?
  • Ważny jest dobór mąk. Nie piecz chleba na samych ciężkich mąkach np. żytnia. Najlepiej pomieszać mąki. Nasza ulubiona mieszanka to mąka pszenna biała, mąka pszenna pełnoziarnista i mąka żytnia.
  • Dodaj do chleba oliwę z oliwek lub olej.  Optymalnie jest dać 2-3 łyżki oliwy lub oleju na 500g mąki
  • Każda mąka inaczej chłonie wodę, dlatego zamiast sztywno trzymać się przepisu, w trakcie pieczenia sprawdź konsystencję ciasta. Jeżeli będzie za rzadkie - dosyp mąki. Jeżeli będzie za gęste - dolej wody. Z tego względu nie polecam funkcji opóźnionego startu (szczególnie na początku). Nie możesz za bardzo kontrolować wypieku.
  • Do wszelkich wypieków, zarówno chlebów, jak i słodkich bułeczek, polecam używać drożdży świeżych. Ciasto na nich zdecydowanie lepiej pracuje i wyrasta.
  • Baw się dodatkami. Aby Twój chleb nie był nudny dosyp do niego ulubione ziarna np. siemię lniane, pestki dyni
  • Tak jak wspomniałam nie pieczemy chleba w automacie. Długo dążyliśmy do uzyskania efektu chrupiącej skórki na zewnątrz i miękkiego środka. Pieczemy chleb w piekarniku w naczyniu żaroodpornym pod przykryciem w wysokiej temperaturze.

Podsumowując, polecam automat szczególnie osobom, które oprócz wypieku chleba,  często przygotowują potrawy, które wymagają zagniecenia ciasta. Mój robot kuchenny został wyparty przez automat. Nie wyobrażam już sobie wyrabiania ciasta ręcznie. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dzięki niemu w naszym domu często jest chałka, pizza czy drożdżowe bułeczki. W dodatku wiemy, co jemy, bez zbędnych dodatków.  Nie wspominając już o zapachu, jaki roznosi się podczas pieczenia. Pamiętaj jednak, że urządzenie jest jedynie pomocnikiem w Twojej kuchni. Podstawą udanego wypieku jest zawsze dobry przepis. Metodą prób można dojść do perfekcji.

2 komentarze:

Podpisz się pod komentarzem, jeżeli jesteś Anonimowy:)